01604 858414

admin@blisworth.northants.sch.uk

Be the Best You Can Be

 

 

Who's Who

 

Teaching Staff

 

Teacher

Year Group

Subject Leader

Cheryl Dowdeswell

Reception Teacher

Early Years

PSHE/Citizenship

Karen Botterill

Year 1 Teacher

Art & Design

RE

Danielle Warren

Year 2 Teacher

PE

Science

ECO Committee

Kirsty Morley

Year 3 Teacher

Dominy Bird

Year 3 Teacher 

PPA Cover

Music

French

Charlotte Rees

Year 4 Teacher

English

Yanna Townsend

Year 5 Teacher

Deputy Headteacher/LT

Maths

ITT (students)

Designated Safeguarding Lead Teacher

 

Sarah Aliwell

 

Year 6 Teacher

Computing

History

Geography

Celia Irwin

Headteacher

Design & Technology

Assessment

Target Setting

CPD

Gifted & Talented

Designated Safeguarding Lead Teacher

Michelle James

Student Teacher

 

 Alex Preston

 

Special Educational Needs Co-ordinator

Pupil Premium

Designated Safeguarding Lead Teacher

Support Staff

Name

Area of Responsibility

 

Debbie Bass

Cleaner

Karen Bigley

Teaching Assistant

First Aider

Louise Cooke

School Bursar

Karen de Rozarieux

Cook

Breakfast Club

Nigel de Rozarieux

Kitchen Staff

Clare Dunkley

Site Supervisor

Crossing Patrol

Wendy Edwards

Teaching Assistant/Cover Supervisor

First Aider

Senior Librarian

Steve Elliott

Teaching Assistant

Sports Coach

Karen Gill

Administrator

Club Administrator

School Website

First Aider

Linda Gwilliam

Lunchtime Supervisor

Cleaner

Jean Howard

Assistant Cook

Breakfast Club

Emma Leadbitter

Lunchtime Supervisor

Karen Lyman-Clarke

Teaching Assistant

Lunchtime Supervisor

Breakfast Club

Will Marriott 

PE Coach 

Janet Paxton

Lunchtime Supervisor

Debbie Rayner

Teaching Assistant

First Aider

Lunchtime Supervisor

Katie Redding

Teaching Assistant

First Aider

Lunchtime Supervisor

Kim Smith

Lunchtime Supervisor

Rita Stewart

 

Teaching Assistant

First Aider

Lauren Wilcox

Apprentice Teaching Assistant

 

Governing Board

 

Designation

Committee

Liz Carter (Chair)

Co-opted

Curriculum / Management

Simon Conner

Local Authority

Management

Karen Gill

Staff (Elected)

Curriculum

Greg Hall

Parent (Elected)

Curriculum / Management

June Hawkins

Co-opted

Curriculum / Management

Danny Howarth

Co-opted

Management

Celia Irwin

Headteacher

Curriculum / Management

Sarah Jones

Parent (Elected)

Curriculum / Management

Alan Lewis

Co-opted

Management

Jeff Morris

Co-opted

Curriculum / Management

Rory O'Farrell

Parent (Elected)

Curriculum / Management

Jane Percival

Co-opted

Curriculum

Hilary Spurrier

Co-opted

Curriculum / Management

Yanna Townsend

Co-opted

Curriculum

 

 Management Governors – Key Leads 

Greg Hall

Chair

Simon Conner

Vice Chair

Yanna Townsend / Rory O'Farrell

School Development Plan

Jane Percival / Yanna Townsend

Policies

Simon Conner / Karen Gill

Website / Calendar / Communications

Greg Hall / Danny Howarth

Finance / Budget

Liz Carter

Personnel

Danny Howarth / Alan Lewis

Health & Safety

Alan Lewis / Jeff Morris

Premises

Liz Carter

Safeguarding (inc FGM, Radicalisation and SE)

Liz Carter / Jane Percival / Greg Hall

PM of Headteacher

 

 

 Curriculum Governors – Key Leads 

Sarah Jones

Chair

June Hawkins

Vice Chair

Jane Percival

Community / Design & Technology / Art &  Design

Yanna Townsend / Rory O'Farrell

School Development Plan

Yanna Townsend / Jane Percival

Policies

Karen Gill / Simon Conner

Website / Calendar / Communications

June Hawkins

SEN / Music

Liz Carter

Marking and Assessment / English / PSHE / Citizenship

Sarah Jones

Maths / Science

Greg Hall

Geography / History / RE

As listed

Curriculum Areas

  


Scrutiny Governors

Sarah Jones

Early Years

Hilary Spurrier

KS1

Liz Carter

KS2

Sarah Jones

Maths

Liz Carter

English